شاید مهم ترین شاخصه ی هویتی هر شخص و گروهی، این ه که چه کسانی رو خودی (و خودی تر) و چه کسانی رو غیر خودی میدونن.

به ملاک هایی که از طرف آقا برای افراد «خودی» گفته شده توجه کنید؛ خیلی جالبه. خیلی متفاوته با تصورات رایج؛ یکی از تفاوت هاش اینه که واقعی و قلبی و داه، نه تئوریک و از جنس موضع گیری و سرد. "تپیدن دل برای اسلام و انقلاب، ارادت به امام، احترام واقعی به مردم.

اسلام، انقلاب، امام، مردم. هر کس دلش بیشتر برای اینها میتپه"

یکی دیگه از تفاوت هاش با تصور رایج اینه که طبق تصور رایج، ده بیست درصد مردم که ظاهرشون بیشتر شبیه ماست و یقه سفید های جمهوری اسلامی هم جزء اونها هستند، طبیعتا خودی ترند نسبت به عموم مردم.اما طبق این دسته بندی، عموم مردم (۹۹ درصدی ها) که خودی اند! و غیر خودی ها رو باید بین همون یک درصد یقه سفیدهای جمهوری اسلامی جستجو کرد!

 

«گفته میشود «خودی» و «غیر خودی». حالا خودی و غیر خودی داریم یا نداریم؟ اگر بخواهیم ملت را حساب کنیم، نه؛ آحاد ملت همه خودیند. اما جریانات سیاسی، بله؛ جریان خودی داریم، جریان غیرخودی هم داریم.

خودی کیست؟ خودی آن است که دلش برای اسلام میتپد؛ دلش برای انقلاب میتپد؛ به امام ارادت دارد؛ برای مردم به صورت حقیقی - نه ادّعایی - احترام قائل است.

غیر خودی کیست؟ غیر خودی کسی است که دستورش را از بیگانه میگیرد؛ دلش برای بیگانه میتپد؛ دلش برای برگشتن امریکا میتپد.

غیر خودی آن کسی است که از اوایل انقلاب در فکر ایجاد رابطه دوستانه با امریکا بود. به امام اهانت میکرد؛ اما برای امریکا اظهار علاقه مینمود! کسی به امام اهانت میکرد، ناراحت نمیشد؛ اما اگر کسی به دشمنان بیرون از مرز یا همدستان آنها اهانت میکرد، ناراحت میشد! اینها غریبه‌اند. اسمشان چیست، هرچه باشد؛ چه کسی هستند، به ما ربطی ندارد که حالا بخواهم در خطبه‌های نماز جمعه اسم کسی را بیاورم. هر کس این‌طور باشد، غریبه است و خدا کند این‌طوری نداشته باشیم.»

خطبه‌ی آیت الله خامنه ای درباره‌ی خودی و غیر خودی:

 http://bit.ly/1zFPYFa