مدیریت فرهنگی

علمی است که می خواهد فرهنگ را مطالعه و آن را مدیریت کند

۴ مطلب توسط «مهشید رضوی» ثبت شده است

اطلاع رسانی

با سلام به دوستداران فرهنگ

 به توصیه استاد بزرگوار سرکار خانم دکتر براتلو شرکت در نشست فرهنگی 92/11/6 ساعت 4 در ایوان شمس به آدرس تقاطع جلال آل احمد و بزرگراه کردستان با سخنرانی دکتر کیومرث اشتریان با موضوع "نقد سیاست گذاری با تاکید بر حوزه فرهنگ" برای دوستداران فرهنگ مفید خواهد بود.

  در ضمن دو کارگاه دیگر با عنوان "متد نقد کتاب در حوزه علوم انسانی"به تاریخ92/12/6 یکروزه با استادی دکتر حسینی وکارگاه دیگر بنام " اتنو گرافی و اتواتنوگرافی (خود مردم نگاری) به تاریخ 92/11/29 با استادی دکتر فاضلی در مکان پژوهشگاه برگزار می شود. علاقمندان می توانند برای شرکت در هر کارگاه با شماره 88490213 تماس بگیرند. 

مهشید رضوی

۳ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مهشید رضوی

زیارت پیامبر اکرم(صل الله علیه وآله)

 

پس از محرم و صفر و با آغاز ماه رحمت به وجود ولادت پیامبر اکرم (ص) دور جدید سفرهای عمره آغاز می شود. در این رهگذر آن چه را که در تجربه ی عمره ا ی به تجدید میثاق با خدای خود بر آمدم ، توفیق بندگی شد  که  حاصل سفر یادداشت هایی تحت عنوان غربت دل باشد که از منظر یک زائر است که به دغدغه های نگاه خویش بر این سفر رقم خورده است .

تلاش ساده ایست که کوشیده شده است تا در زیارت خویش همه ی دوستداران این سفر را همراه خویش کند تا همدلانه به نگاهی یکسو به پیشگاه حضرت محمد (ص)عرض سلامی باشد.

مهشید رضوی رضوانی

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مهشید رضوی

از میان فرهنگ با فرهنگ گفتن

نگاهی دیگر به مفهوم فرهنگ برای همقطاران فرهنگ

 

گامی جلوتر بیا   من به تو نزدیکم به اندازه ای که گویی تو  ام ولیکن تو نیستم! گامی جلوتر بیا تا بگویم از تو برای تو،در میان فرهنگ و از فرهنگ گفتن ، آن گاه که ترا از میان کتاب ها یا گفته ها ،نشست ها و...جست و جو می کنم، می کنم.آنگاه که در جستجویت  به هر کوی و برزن سر می کشم ، آری، آن گاه گویی ترا می شناسم ، چرا که به جستجویت آمده ام. پس ترا می شناسم. لیکن چون به تو می رسم ، از دستم می رهی و گویی نیافته ،رها می شوی و دگر بار می دانم که ترا نشناخته ام!                                                                                                                    

گامی جلوتر بیا.   تا بتوانم از تو برای تو باز گویم که برای باز گفتن تو به تو محتاج کلامم، گرچه خود کلامم، کلامی زنده که می تواند ترا به تو بازگوید. من که خود فرهنگم برای تو که فرهنگی باز می گویم. آری من که  فرهنگ زنده ام که چندی زیستن را آموخته ام، لیکن تو فرهنگی به تمام فرهنگ،در تمامی دوران گامی جلو تر بیا،  تا ترا به تو باز گویم ، از میان قالب ها و فرم ها که می شناسم و تو خود را به من بشناس از میان فرم ها و قالب های نا نوشته در هیچ کتاب ومکتب ! خودر ا به من بشناس نه از میان ، آن چه نوشته اند و خوانده شده ، قالب ها شد و ترا با آن اندازه زدند.چنان شد که ترا به حصارکشیدند!  بازگو.

باز گو خود را از میان آن چه هستی و در میان هستی! لیک به قالب ها درنمی آید و فرمها را می شکند .تو هر جا هستی ، آن گونه هستی که باز گفتنت را دشوار می کند. هر جا که رد پایی ار تو هست و تویی. در دانشگاه  ، باشگاه، سازمان یا ارگان، در شهر یا روستا ، در موزه یا تئاتر وسینما. گرچه در قعر زمین ، میان آثار به جا مانده از دوران تو یا بر فراز برجها ی بلند که میلاد شده است!در خانه ای یا کتابخانه ، میان مایی و از بیرون خود به ما می نمایی. در کلام استاد یا رهگذر کلاس فرهنگ. راه نما!                                                                                                   

بگذار باز گویم ترا از میان آنچه نشنیده شنیده ام ، از پس آن چه ندیده دیده ام. بگذار ترا باز گویم از میان آن چه هست ولی یافتنش نیست ، ناگزیر به اندازه ی خود، نه اندازه ی تو.                                                                               

تو معنای ارتباطی. میان همه ی عناصری که از خود به ما می شناسانی .

۰ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰
مهشید رضوی

اطلاعیه سخنرانی

علاقمندان به مباحث فرهنگی

   دو موضوع سخنرانی در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در این هفته برگزار می شود:
       _شنبه 9آذر ساعت11 با موضوع "یونگ ودنیای مدرن"دکتر سید جواد میری
 
       _یکشنبه 10آذر ساعت 10 با موضوع "شادی به مثابه توسعه"دکتر نعمت الله فاضلی
  
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مهشید رضوی