مدیریت فرهنگی

علمی است که می خواهد فرهنگ را مطالعه و آن را مدیریت کند

۳۵ مطلب توسط «محی الدین قنبری» ثبت شده است

استاد دانشقند در دانشگاه ادیسون شمال


دریافت
مدت زمان: 3 دقیقه

۴ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰
محی الدین قنبری

کعبه زرتشت

کعبه زرتشت در مرودشت فارس


۲ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰
محی الدین قنبری

شورای عالی انقلاب فرهنگی نهادی «غیرپاسخگو» است

متن پیش رو گفتگویی است که اگرچه توسط خبرگزاری فارس با دکتر بیژن علدالکریمی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد و دکتر محمدامین قانعی راد رئیس انجمن جامعه شناسی ایران انجام شده است، اما ظاهرا به سبب انتقاداتی که از سیاست ها  و عملکرد شورای انقلاب فرهنگی در آن شده است،  لحظاتی پس از انتشار از خروجی آن  حذف شد .   این شورا بر اساس درک نادرستی که از مقوله فرهنگ صورت گرفته است، هیچ درکی نسبت به مطالبات اجتماعی ندارد/  مجموعه سیاست‌های شورا در زمینه‌های مختلف اشتباه بوده است/ ما حدود بیست میلیون دانش­ آموز خود را در کوره ­های آدم­پزی نظام آموزش و پرورش می­سوزانیم / اگر ما این نهاد را لااقل یکی از نهادهای مسئول در بروز فجایع عظیم فرهنگی جامعه خود ندانیم، پس چه نهادی را باید مسئول دانست؟! /این ایده که یک نهاد می­تواند به هدایت و رهبری مقوله فرهنگ بپردازد درکی نادرست از فرهنگ و امر فرهنگی است /بسیاری از اعضای شورا مرجعیت علمی خود را مدیون جهت­ گیری­های سیاسی­شان هستند.

۳ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰
محی الدین قنبری

کلاس بی کلاس

امروز ظهر یک سر رفتم دانشکده، خبری نبود. دانشکده نیمه تعطیل بود و کلاسها اکثرش برگزار نشده و بود و هیچ کلاسی از مدیریت و برنامه ریزی فرهنگی امروز ظهر به بعد هم برگزار نشد.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
محی الدین قنبری

سیاست های فرهنگی ناصرالدین شاه: مبارزه با رفتارهای جاهلانه

     یکی از خدماتی که در دوره به قول مردم آن دوران، قبله عالم، خلیفه شیعیان جهان، سلطان صاحب قران ناصر الدین و الایمان رخ داد این بود که عید عمر یا همان عمرکشان ممنوع شد و جنگ های قومی و قبیله ای میان صوفیان قدغن شد. عمرکشان که روز کشتن خلیفه دوم جناب عمر به دست یک خادم ایرانی است در دوره صفویه حمایت شده و رونقی درحد جشن های بزرگ ایرانیان یافته بود. به عبارت دیگر برانداختن اختلاف های مذهبی بی فایده و انجام از راهبردهای ناصرالدین شاه در سیاست های فرهنگی بود. محمد حسن خان اعتماد السلطنه دست راست و رفیق و وزیر و مترجم ناصرالدین شاه که پیش از شاه شهید درگذشت (نوروز 1313 قمری) در این باره نوشته است:


۱ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
محی الدین قنبری

جشن مهرگان: هفته مردمسالاری 16 تا 22 مهر ماه

ایران سرزمین جشن های فراواناست. سرزمین فرهنگی ما یعنی فلات ایران از سه کلان فرهنگ برخوردار است:

1.        فرهنگ بومی (ملی، محلی، ایرانی، قومی و  ...)

2.      فرهنگ دینی (ادیان ابتدایی و قدیم، زُروانی، میترایی، زرتشتی، اسلام سنی و بالاخره اسلام شیعی [امامی صفوی])

3.      فرهنگ مدرن (تجدد، امروزی، توسعه و پیشرفت، غربی، جهانی)


۵ نظر موافقین ۲ مخالفین ۱
محی الدین قنبری

زمان آغاز کلاسهای دانشکده مدیریت

با سلام و تبریک مهرگان بر همه دوستان

 

کلیه کلاس های دانشکده مدیریت از 12 مهر 1393 آغاز می شود.

۱ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰
محی الدین قنبری

معرفی کتاب 7؛ در ستایش دیوانگی به قلم اراسموس

     چه چیزی باعث می شود یک متن بدرخشد؟! قدری دقیق تر می توان پرسید که خصوصیات یک متن کلاسیک در ادبیات و فرهنگ جهانی، ملی یا محلی چیست؟ نمی دانم که پاسخ مناسب این پرسش چیست! ولی یک متن کلاسیک در ادبیات اروپا متعلق است به اراسموس دسیدریوس هلندی است که آن را برای دوستش تامس مور همان شخصیت اول فیلم «مردی برای تمام فصول» در انگلستان نوشته است. اسم این اثر «در ستایش دیوانگی» است. در این نوشته دیوانگی زبان می گشاید و خردمندانه و زیرکانه در فضیلت و بی همتایی اش در زندگی انسان سخن ساز می کند. او بر این اعتقاد است که دیوانگی در طبع انسان سرشته شده و اصناف مختلف مردم بی آن نمی توانند زندگی خوشایندی داشته باشند. شاید این یک نوع مردم شناسی انتقادی باشد که از پنجره ذهن یک نابغه ی منتقد برای یکی از دوستان نزدیکش نوشته است. مطالب پس از طرح جلد زیر برگرفته از مقدمه مترجم دکتر حسن صفاری درباره اراسموس است:

تصویر نخستین طرح جلد برای همین کتاب در قرن شانزدهم

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
محی الدین قنبری

معرفی کتاب 6: مدرنیته به قلم اگنش هلر

اولین بار که کسی به من گفت که کتابی را چند بار خوانده است، جوانی کتابخوان بود در کتابخانه شکوهمند حسینیه ارشاد؛ اسمش را هرگز نپرسیدم می گفت فلان کتاب نیچه را پانزده بار و آن یکی را ده بار خوانده است! دانشجوی ارشد رشته فلسفه بود از دانشگاه تهران و هر بار که من برای مطالعه می آمدم کتابخانه، او پشت میزی نشسته و ساعتها مشغول خواندن بود. می خواهم کتابی را به دوستان معرفی کنم که اگر چند بار خوانده شود سزاوار است. بعضی کتاب­ ها را نباید خواند چون برای خواندن نوشته نشده اند برای فهمیدن و فهماندن منتشر نشده اند؛ ولی برخی را باید چند بار خواند چرا که بارها و بارها اندیشه شده، با فهم و خرد دیگران سنجیده شده و پس از برش ها و تراش ها چون گوهری به درخشندگی رسیده و در جان روشنی می بخشند. معمول نیست در معرفی کتاب چنین با تحسین نوشت ولی گاهی هم بد نیست نامعمول بودن؛ شاید شاید!

۰ نظر موافقین ۳ مخالفین ۰
محی الدین قنبری

دکتر محمود سریع القلم: 30 ویژگی انسان عقلانی و مدنی

 
یک انسان عقلانی باید…

۱. در روز حداقل یک بار بگوید «من نمی‌دانم‌».

۲. کمتر از کسی تقاضایی داشته باشد و عمدتا به همت، فکر، برنامه‌ریزی و زحمات خود اتکا کند.

۳. در موضوعاتی که اطلاعات کلی دارد، اظهار‌نظر نکند.

۴. دغدغه کانونی زندگی او، بهترین عملکرد در حرفه‌اش باشد.

۵. به استقبال کسی برود که با او تفاوت یا حتی تضاد فکری دارد.

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
محی الدین قنبری